Bakan açıkladı: Emekli zammında tarih verildi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 5 bin TL emekliye Cumhuriyet ikramiyesi kararı sonrası yeni açıklamada bulundu.

Şimşek, “Bütçe imkanlarını sonuna kadar zorladık, bir ödeme kararlaştırdık, emeklilerimiz, memurumuz, işçimiz, bütün çalışanlarımız için sözümüz var enflasyona ezdirmeyeceğiz” dedi.

Bakan Mehmet Şimşek, “En düşük emekli maaşı Aralık 2022’de 3 bin 500, bugün 7 bin 500 TL, en düşük memur maaşı da yine manşet enflasyonun en az iki katı kadar arttı, reel olarak bizim büyümemizin çok ötesinde toplumun tüm kesimlerine reel olarak çok büyük artışlar verdik. Önümüzdeki dönemde emeklilerimizi tabii iki önceliklendireceğiz, ama enflasyonu tek haneye indireceksek gelirler politikamızın da buna uygun olması gerekiyor, öteki türlü bir sarmala giriyorsunuz, bu kısır döngüyü kırmamız lazım, bu kısırdöngüyü para politikasını rasyonelleştirerek, mali politikası ile yapacağız” ifadelerini kullandı.

KABİNE TOPLANTISI’NDA GÜNDEM EMEKLİ MAAŞLARI OLDU

Ekim ayının ilk Kabine Toplantısı ekonomi ağırlıklı gündemiyle toplandı. Kabine Toplantısı’nda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı beraber yürüttüğü emekliye zam düzenlemesi hakkında sunum yaptı. Emekli maaşı zammı ve 100. yıla özel Cumhuriyet ikramiyesi görüşüldü. Bütçe çalışmaları doğrultusunda çalışanlar hariç olmak üzere 5 bin TL emekli ikramiyesi ödemesi kararlaştırıldı.

CUMHURBAŞKANI AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine’de emeklilerle ilgili bir kararın alındığını da duyurdu. Buna göre Erdoğan, “Yaptığımız kapsamlı değerlendirmelerin ardından emeklilerimizi rahatlatacak karar aldık. Emeklilerimize bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin Türk Lirası ödeme yapmayı kararlaştırdık.” dedi. Düzenlemeden çalışan emekliler faydalanamayacak. Emekli ikramiyesinin bütçeye maliyeti ise 61 milyar TL oldu.

EMEKLİ İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATACAK

Emeklilere verilecek olan Cumhuriyet ikramiyesi 5 bin TL’nin Kasım ayının ilk yarısında hesaplarda olması planlanıyor. Erdoğan, emeklilerle ilgili durumun yılbaşında tekrar gözden geçirileceğini de sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx