Bakanlıktan istifa etmeden vekil adaylığına: Kamu kaynaklarından harcanan para seçim döneminde zirve yaptı

AKP’li bakanların kamu kaynaklarını seçim propagandası için kullandığı iddialarının doğruluğu, rakamlar ile ortaya konuldu. Önceki dönem bakanlıkların Ocak-Haziran 2023 dönemine yönelik mali verileri, 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinin propaganda sürecinde kamu kaynaklarının kullanıldığı yönündeki iddiaları kanıtladı.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Ocak-Haziran 2023 dönemindeki temsil ve tanıtma harcamalarında rekora imza atıldı. Rekor, büyük oranda mart ve nisanda gerçekleştirilen harcamalardan kaynaklandı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, AKP Osmaniye Milletvekili Derya Yanık‘ın görevde olduğu ocak-haziran döneminde 1 milyon 384 bin 517 TL’lik temsil ve tanıtma harcaması gerçekleştirdi. Bakanlığın temsil ve tanıtma için 2023’ün ilk yarısında harcadığı para, 2022’nin aynı dönemine oranla yüzde 119 arttı. Bakanlığın 1,3 milyon TL’lik temsil ve tanıtma harcamasının 1,1 milyon TL’lik bölümünü mart ve nisanda gerçekleştirilen harcamalar oluşturdu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın AKP İstanbul Milletvekili Murat Kurum’un bakanlık dönemini de içeren ocak-haziran dönemi temsil ve tanıtma harcaması ise 188 bin 890 TL oldu. Ocak-Haziran 2022 dönemine oranla yüzde 14,2 artan harcamanın 67 bin 221 TL’sinin mart ve nisan aylarındaki temsil ve tanıtma harcamalarından oluştuğu bildirildi.

Mart’ta başladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın AKP Bursa Milletvekili Mustafa Varank’ın bakanlığı dönemini de içeren 2023’ün ilk yarısındaki temsil ve tanıtma harcamasının büyüklüğü de dikkati çekti. 2022’nin ilk yarısında temsil ve tanıtma için 301 bin 57 TL harcayan bakanlık, temsil ve tanıtma harcamasını 2023’ün ilk yarısında ise yüzde 147 artırarak 742 bin 713 TL’ye çıkardı. Harcamanın 183 bin 153 TL’sinin mart ve nisan döneminde gerçekleştirildiği belirtildi. Bakanlığın, yalnızca martta 139 bin 134 TL’lik temsil ve tanıtma harcaması gerçekleştirdiği öğrenildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2023’ün ilk yarısındaki temsil ve tanıtma harcaması ise kayıtlara, 9 milyon 137 bin TL olarak geçti. 2022’nin ilk yarısına oranla yüzde 17 artan temsil ve tanıtma harcaması büyük oranda, AKP Trabzon Milletvekili Adil Karaismailoğlu’nun bakanlığı döneminde, mart, nisan ve mayıstaki harcamalardan kaynaklandı. Mart-mayıs dönemindeki harcama 1,8 milyon TL olarak hesaplandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın verileri de kamunun temsil, tanıtma ağırlama ve organizasyon için harcadığı fahiş parayı ortaya koyuyor. Ocak-Haziran 2022 döneminde toplam 263 milyon TL’lik temsil ve tanıtma harcamasına imza atan kamu idarelerinin Ocak-Haziran 2023 dönemindeki temsil ve tanıtma harcaması toplamı 522 milyon TL ile ifade ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx