Gazze’de ölenlerin sayısı Ukrayna’da ölenleri geçti

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın 7 Ekim sabahı “Aksa Tufanı” adıyla  saldırı başlatmasının ardından İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sürüyor. Çatışmalardaki sivil kayıplar 24 Şubat 2022 tarihinde başlayan ve 620 gündür süren Rusya-Ukrayna Savaşı’nın sivil kayıplarını geride bıraktı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığına göre, İsrail, bir aydır sürdürdüğü saldırılarda 4 bin 104’ü çocuk, 2 bin 641’i kadın olmak üzere 10 bin 22 Filistinliyi öldürürken, en az 24 bin kişi yaralandı.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te, İsrail güçleri ile Yahudi yerleşimciler, 155 Filistinliyi öldürdü.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’da başlattığı savaşın üzerinden 620 gün geçerken, savaşın başından 8 Ekim 2023’e kadar 9 bin 806 sivil öldürüldü.

Buna göre, 31 günde Gazze’de katledilen sivillerin sayısı, Ukrayna’da öldürülen sivillerin sayısını geçti. Gazze’de bir ay kadar kısa sürede, Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan fazla sivil kaybın yaşanması, İsrail’in saldırılarının şiddetini ortaya koydu.

İsrail, Gazze Şeridi’nde doğrudan sivilleri ve sivil altyapıyı hedef alan askeri saldırıları ve tecrit uygulamalarıyla uluslararası hukuk normlarına göre savaş suçu işliyor.

SAATTE 5 ÇOCUK ÖLDÜRÜLÜYOR

2,3 milyonluk nüfusunun yarısı çocuklardan oluşan Gazze’de, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, 7 Ekim’den bu yana devam eden çatışmalarda, öldürülen 7 bin 28 Filistinlinin yüzde 40’ından fazlası (3 bin 760) çocuk olarak kayıtlara girdi. Bu kapsamda, Gazze’de saatte 5 çocuk öldürülüyor.

İngiltere merkezli sivil toplum örgütü Save The Children (Çocukları Kurtarın), Filistin’de son 3 haftada öldürülen çocuk sayısının, dünya genelindeki 2020, 2021 ve 2022 yıllarında yaşanan çatışmalarda, bir senede öldürülen çocuk sayısından daha fazla olduğunu açıkladı.

HASTANELER BOMBALANDI

İsrail ordusu, Gazze’de El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini vurup, binlerce sivilin ölümüne sebep olurken; Filistin Kızılayına bağlı Kudüs ve Endonezya hastanelerinin çevresini de bombaladı.

Binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusunca hedef gösterildi.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda, 61 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.

İsrail, Gazze’den düzenlenen saldırılarda ve çatışmalarda, 315’i asker, 1400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre, 31 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda ölen asker sayısı 30’a yükselirken, Kassam Tugayları’nın elinde 242 İsrailli esir bulunuyor.

RUSYA- UKRAYNA SAVAŞINDA SİVİL KAYIPLARI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’da başlattığı savaşın üzerinden 620 gün geçti.

Putin, 24 Şubat 2022’de sabahın erken saatlerinde televizyondan “Ukrayna’da özel askeri operasyon” başlattıklarını açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin 9 Ekim’de yayımladığı verilere göre, savaşın başından 8 Ekim 2023’e kadar 9 bin 806 sivil öldü ve 17 bin 962 sivil de yaralandı.

BATI GAZZE İÇİN SESSİZ

Batılı liderler, Rusya’yı Ukrayna’daki sivilleri ayrım gözetmeksizin öldürdüğü gerekçesiyle defalarca kınadı ve yaptırımlar uyguladı. Ancak başta ABD olmak üzere Batı ülkeleri, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne bombalar yağdırarak sivilleri katletmesini görmezden geldi.

Başta ABD olmak üzere Batılı ülkelerin liderleri, İsrail’e açıkça destek verdi. ABD Başkanı Joe Biden, 10 Ekim’de yaptığı açıklamada, “ABD, İsrail’in arkasındadır. Geçmişte olduğu gibi bugün ve yarın da Yahudi ve demokratik İsrail devletinin kendisini savunabilmesini sağlayacağız.” ifadesini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 28 Ekim’de İstanbul’da düzenlenen Büyük Filistin Mitingi’nde yaptığı konuşmada, “Dün, Ukrayna-Rusya Savaşı’nda katledilen siviller için timsah gözyaşları dökenler, bugün binlerce masum çocuğun ölümünü sessizce seyrediyor.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ukrayna’da ölenler için gözyaşı döktünüz de Gazze’de ölen bu yavrular kim? Niçin sesiniz çıkmıyor? …” ifadelerine yer vermişti.

SİVİLLERE SALDIRI ULUSLARARASI HUKUKUN İHLALİ

Gazze Şeridi’nde doğrudan sivilleri ve sivil altyapıyı hedef alan askeri saldırılar ile tecrit uygulamaları, uluslararası hukuk normları açısından savaş suçuna giriyor.

1949 Cenevre Sözleşmesi’nde, “Yaralıları, hastaları, malulleri ve lohusa kadınları tedavi için teşkil edilen sivil hastaneler, hiçbir veçhile taarruza uğrayamazlar. İhtilafa dahil taraflar, her zaman bu hastanelere riayet ve bunları himaye edeceklerdir.” maddesi bulunuyor.

Gazze’de sivillerin tedavi olmak için sığındığı hastaneleri bombalayan İsrail, geçmişte olduğu gibi bugün de uluslararası hukuku ihlal ederek savaş suçu işliyor.

İsrail’in Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesine düzenlediği, yüzlerce kişinin ölümüne yol açan saldırıda, söz konusu hastanenin Hamas tarafından kullanıldığı düşünülse dahi; saldırının İsrail’e askeri açıdan fayda sağlaması yeterli olmayıp binanın hastane olması, buradakilerin yaralı ve tedavi görenlerin bulunması ve tamamına yakınının sivillerden oluşması dolayısıyla söz konusu saldırı, “insancıl hukukun ihlali” anlamına geliyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx