Köpekli işkence davasında savcı beraat istedi

Menice ve Şeyhmus Yılmaz çiftinin ev baskını sırasında köpekli işkenceye maruz kalmasına dair açılan davada, bilirkişinin “Kusur yok” raporu hazırlaması üzerine savcı, daha önce ceza talebinde bulunduğu sanık polis S.G.’nin beraatini istedi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde, 31 Mayıs 2020 günü dur ihtarına uymayan ve ateş açarak polis Atakan Arslan’ı öldüren Muhammed Emin Cura’nın yakalanması için başlatılan operasyon sırasında evleri basılan ve üzerlerine köpek salınması sonucu yaralanan Menice ve Şeyhmus Yılmaz çiftinin suç duyurusu üzerine köpek belletmeni polis S.G. hakkında açılan dava görülmeye devam edildi.

“Kamu görevini kötüye kullanarak kasten yaralama” ve “Basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek şekilde basit yaralama” suçlarından yargılandığı davanın duruşmasına sanık polis ve avukatı katılmazken, Yılmaz çiftinin avukatı Selameddin Varol duruşmada hazır bulundu.

AVUKAT VAROL: RAPOR ÇELİŞKİLİ

Diyarbakır 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, avukat Varol, mahkemenin talebi üzerine Nevşehir Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi Komutanlığı tarafından hazırlanan ve sanık polisin “olayda kusurunun bulunmadığı” yönündeki bilirkişi raporuna karşı beyanlarda bulundu.

Varol, raporun olaya dair somut bilgiler olmadan sadece tarafların beyanları doğrultusunda hazırlandığını ifade etti. Varol, raporda kendilerinde olaya dair kesin bir kanaat oluşmadığını belirten bilirkişinin buna rağmen Gök’ün “kusursuz” olduğu sonucuna varmasının çelişkili olduğunu söyledi.

SAVCI, RAPOR SONRASINDA MÜTALAAYI DEĞİŞTİRDİ

Duruşma savcısı ise, daha önce ceza talebinde bulunduğu sanık hakkındaki mütalaasını hazırlanan rapor sonrası değiştirdi.

Savcı, bilirkişinin kusur bulmadığı sanık polisin olayda kastı olmadığı gerekçesiyle beraatını talep etti.

AVUKAT, SANIĞIN YARGILANDIĞI DİĞER DOSYAYI HATIRLATTI

Mütalaaya karşı savunma yapan avukat Varol, müvekkillerinin olayla hiçbir alakaları bulunmamasına rağmen evlerinin basıldığını ve üzerlerine köpek salındığını belirtti.

Sanığın sadece müvekkillerine karşı değil, daha önce Rojbin Sevil Çetin’in üzerine de köpek salıp yaralanmasına neden olduğunu hatırlatan Varol, iki olay birlikte değerlendirildiğinde sanığın bu tür suça meyilli olduğunu gösterdiğini savundu.

Varol, sanığın Rojbin Sevil Çetin’e yönelik basit yaralamadan dolayı yargılandığı Diyarbakır 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki dosyasının mahkeme tarafından incelenmek üzere istenmesini talep etti. Varol, mütalaaya karşı esas hakkındaki savunmalarını yapmak üzere süre talebinde bulundu.

Hakim, sanığın yargılandığı Diyarbakır 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki diğer dosyanın istenmesinin reddine, esas hakkında savunma yapmak üzere istenilen süre talebinin kabulüne karar vererek, duruşmayı 18 Aralık’a erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx