Korhan Berzeg’in eşi konuştu: Köpeği koruma eğitimliydi, galiba öldürdüler

ABD’de Dünya Bankası’nda uzun süre ekonomi uzmanı olarak görev yaptıktan sonra emekli olup İstanbul Büyükada’da yaşamaya başlayan Korhan Berzeg, geçen mayıs ayında tatil için eşi İngiliz uyruklu Angela Berzeg ile memleketi Gönen’in Armutlu Mahallesi’ndeki evine geldi.

17 Haziran’da Angela Berzeg kahvaltı hazırlarken köpeğiyle yürüyüş yapmak için evden ayrılan Korhan Berzeg geri dönmedi. Cep telefonunu evde bırakan eşi geri dönmeyince Angela Berzeg jandarmaya kayıp başvurusunda bulundu.

İhbar üzerine bölgeye, AFAD, AKUT ekipleriyle Balıkesir İl Jandarma Komutanlığına bağlı komando timleri sevk edildi. Çalışmalara Gönen Doğal Afetler Arama Kurtarma Derneği , STK’lar ve köylüler ile çevre illerden gelen sivil arama kurtarma ekipleri ve Bursadaki dağcı grupları da katıldı. Bursa İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı Jandarma Arama Kurtarma timi de arama çalışmalarına katıldı.

“KÖPEĞİ GALİBA ÖLDÜRDÜLER”

Arama çalışmaları 12’nci günde de sürerken ekipler Korhan Berzeg ile köpeği Tina’nın izine ulaşamadı. Korhan Berzeg’in kendisiyle birlikte kaybolan doberman cinsi köpeği Tina’yı 2 yıl önce barınaktan sahiplendiği ve koruma eğitimi aldırdığı öğrenildi. Berzeg’in daha önce de doberman cinsi bir köpeği olduğu her yere onunla birlikte gittiği, öldükten sonra da Tina’yı sahiplendiği belirtildi.

Berzeg’in eşi Angela Berzeg, “Köpeği galiba öldürdüler, bulamadılar. O çünkü özel bir köpekti, doberman. Belki de yolda bir yerde attılar. Ona bakmak lazım” dedi.

İNGİLİZCE KOMUT VE ISLIKLA ARANIYOR

Türkçe komut almayan Tina’yı ekiplerinde iyi derece İngilizce bilen 2 üyenin kontrolünde ıslık çalarak aradıklarını söyleyen Gönen Doğal Afetler Arama ve Kurtarma Derneği Başkanı Kadir Akbulut, “Hiç yanından ayrılmayan, Türkçe komut almayan, Korhan Bey’i bırakmayan sadık bir köpek. Ailesi, başlarına bir şey gelse bile başından ayrılmayacağını söylüyor. Ama mutlaka haber vermeye gelip döneceğini de belirtiyorlar. Berzeg’in ailesi, Tina’nın Türkçe komut almadığını ve ıslığa karşı çok duyarlı olduğunu söyledi. Biz de ailenin verdiği bilgiler doğrultusunda ‘Tina’ diye seslenip ıslık çalıp, İngilizce olarak ‘Gel buraya’ diye sesleniyoruz. Ancak henüz bir sonuç alamadık” diye konuştu.

“KORHAN BEY’E YAKLAŞAN BİRİ OLUNCA SALDIRIYORMUŞ”

Tina’nın çok havlamayan, sahibinin yanına yaklaşıldığında tepki veren bir köpek olduğunu, Korhan Berzeg’in köpeğiyle sonbahar aylarında ovada yaz aylarında ise ormanda yürüyüş yapmayı tercih ettiğini söyleyen Akbulut, şöyle devam etti:

“Korhan Bey’e yaklaşan yabancı biri olduğunda saldırıyormuş. Korhan Bey ve ailesinin komutlarıyla hareket eden bir köpek. Hepimiz gidebileceği her yere baktık. Alt kısımda çeltik sulama kısmı var orayı komple dronla taradık. Jandarma tekrar oraya indi, acaba o tarafa mı geçti diye. Yanında köpeği olduğu için ormanlık bölgeye çıkıyormuş. Yürüyüş alanını belki 4 sefer taradık. Oradan mezarlığa iniyormuş. Bir eski mezarlık var. Babasının mezarlığı, oraya iniyormuş. O bölgeyi taradık ama maalesef bir ize rastlayamadık.” (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx