NASA sonunda esrarengiz kutunun kapağını açtı!

Üç aydan biraz fazla zaman geçti ancak NASA, OSIRIS-REx uzay aracı tarafından asteroit Bennu’dan toplanan malzeme yığınına erişmesini engelleyen iki sıkışmış bağlantı elemanını nihayet çıkardığını söylüyor. OSIRIS-REx, başka bir asteroit olan Apophis’i incelemek için yola çıkmadan önce 24 Eylül’de örneği bıraktı.

NASA, başlangıçta Dokun ve Git Örnek Toplama Mekanizmasının (TAGSAM) dışında bulunan birkaç ons asteroit malzemesini toplayabildiyse de, iç içerikleri, 35 bağlantı elemanından ikisindeki sorunlar nedeniyle kilitli kaldı. TAGSAM, numunenin kirlenmesini önlemek için özel bir torpido gözü içinde muhafaza ediliyor ve yalnızca belirli aletlerin onunla kullanılması onaylanıyor.

NASA sonunda esrarengiz kutunun kapağını açtı!

Mevcut araçların hiçbiri inatçı bağlantı elemanlarını TAGSAM kafasından çıkarmaya çalışmıyordu, bu nedenle ekibin yenilerini geliştirmesi gerekiyordu.

OSIRIS-REx küratörü Dr. Nicole Lunning “Asteroit örneğinin bilimsel değerini korumak için küratörlük tarafından onaylanmış malzemelerle sınırlı olma şeklindeki tasarım zorluğuna ek olarak, bu yeni araçların aynı zamanda torpido gözünün sıkı bir şekilde sınırlandırılmış alanı içinde işlev görmesi, boylarını, ağırlıklarını ve potansiyellerini sınırlamaları gerekiyordu.” dedi. Artık TAGSAM kafası serbest bırakıldığına göre ekip konteyneri sökme işlemine devam edebilir; bu da yakında içeride ne olduğunu görebileceğimiz anlamına geliyor. NASA’nın TAGSAM dışından gelen toz ve kayalara ilişkin ön değerlendirmesinde karbon ve su olduğuna dair kanıtlar bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx