Türkiye’nin ilk yerli beş yıldızlı otelini Özbekler satın aldı, yıkmaya karar verdi

1958 yılında İstanbul Yeşilköy’de kapılarını açan Çınar Oteli, 65 yıl boyunca İstanbul’un simge yapılarından biri oldu. Otel, yerli ve yabancı ünlü isimleri ağırladı, toplantılara ev sahipliği yaptı.

Çınar Otel’in satışı, İstanbullular tarafından üzüntüyle karşılandı. Sosyal medyadaki paylaşımlarda, otelin tarihi ve kültürel önemine vurgu yapıldı.

Çınar Otel’in tarihi

Çınar Otel, 1950’lerin başlarında Haydar Çınar tarafından 15 odalı küçük bir otel olarak inşa edildi. 1956’da iş adamı Tevfik Ercan ve kardeşleri hem oteli hem de arsayı Çınar’dan satın aldı, aynı yıl otel yıkılıp yeni otelin inşasına başlandı.

Çınar Oteli, 1958’de açılışından itibaren yerli ve yabancı ünlü isimleri ağırladı. Örneğin, Dünyanın önde gelen isimlerinin katıldığı Bilderberg Toplantıları’nın sekizincisi 18-20 Eylül 1959 tarihleri arasında burada yapıldı.

60’lı ve 70’li yıllarda seçkinlerin en çok tercih ettiği mekanlardan biri olan Çınar Oteli’nin popülaritesi, yeni oteller açılıp seçeneklerin arttığı 1980’lere kadar aynı hızıyla devam etti. Bu düşüşte Ercan ailesinin mali açıdan sıkıntıya düşmesinin de etkisi oldu.

1988’de Tevfik Ercan’ın iflası sonrası Çınar Oteli, farklı sahiplerin elinde kaldı. Ancak, otel eski popülaritesini yakalayamadı.

Çınar Otel’in yıkımı

Çınar Otel’in yeni sahibi olan Özbek aile, otelin yıkılarak yerine yeni bir otel yapılmasını planlıyor. Otel, iki ay içinde tamamen boşaltılacak ve ardından yıkıma geçilecek.

Çınar Otel’in yıkımı, İstanbul’un tarihi ve kültürel dokusunun önemli bir parçasının yok olmasına neden olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx